Androkolik Forum
Turkcell Yerli Otomobil’in CEO’sunu ağırladı - Yazdırılabilir Sürüm

+- Androkolik Forum (http://www.androkolik.com/forum)
+-- Forum: Haberler (/forum-Haberler.html)
+--- Forum: Diğer (/forum-Di%C4%9Fer.html)
+--- Konu: Turkcell Yerli Otomobil’in CEO’sunu ağırladı (/konu-Turkcell-Yerli-Otomobil%E2%80%99in-CEO%E2%80%99sunu-a%C4%9F%C4%B1rlad%C4%B1.html)Turkcell Yerli Otomobil’in CEO’sunu ağırladı - deltafx - 18-01-2019 20:50

Turkcell Yerli Otomobil’in CEO’sunu ağırladı

 

Türkiye’nin yerli ve milli girişimlerine tamdestek veren Turkcell, yerli otomobil ekibinin lideri Gürcan Karakaş’ı konuk etti. Her fırsatta “Otomobilden daha fazlasını” yapmak üzere yola çıktıklarını dile getiren Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu A.Ş. CEO’su Karakaş, projede gelinen aşama ve süreçle ilgili önemli bilgileri Turkcell çalışanlarıyla paylaştı. Karakaş, tarihe geçecek bir projenin parçası olmanın haklı gururunu yaşayan Turkcell ekibine seslenirken “Türkiye’de çok önemli bir değişime hep birlikte tanıklık ediyoruz. Hedefimiz ülkemizde bir mobilite ekosistemi yaratmak ve 2022 yılından itibaren hepimize gurur verecek ürünlerle küresel arenaya çıkmaktır. ‘Bunu yapabilecek güçteyiz’ kısmını çoktan aştık, çünkü yola çıktık, yapıyoruz” dedi.

 

Dünyanın ilk dijital operatörü Turkcell, Türkiye’ninOtomobili Girişim Grubu A.Ş CEO’su Gürcan Karakaş’ı misafir etti. Yerli vemilli teknoloji denildiğinde ilk akla gelen şirketlerden biri olan ve Türkiye’nin yerli otomobil projesinin paydaşlarından Turkcell, Liderlik Gelişimi Programları kapsamındaki “Turkcell Akademi C-Lounge” etkinliğinde bu yılın ilk konuğu olarak Karakaş’ı ağırladı. 2011 yılında saygın AlmanEkonomi yayını Handelsblatt tarafından Almanya’nın en tepesindeki   30 şirketi yönetmeye aday 100 kişiden biri olarak gösterilen Gürcan Karakaş,son olarak görev yaptığı küresel tedarik devi Bosch’ta 2. kademe yöneticiler arasına yükselen tek yabancı olarak da dikkati çekiyordu.

 

Başarılı kariyerini 1 Eylül 2018’den itibaren‘hayallerindeki görev olarak tanımladığı, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu A.Ş CEO’su olarak sürdüren Gürcan Karakaş, Turkcell çalışanlarınakariyer yolculuğunu anlatıp, bu yolculuğun kilometre taşlarından da örnekler verdi. Karakaş konuşmasında, fırsatları kaliteli ve güçlü markalaraçevirmenin, doğru ürün portföyü, maliyet yönetimi, güçlü yetkinlikleri olan bir ekip ve müşteri odaklı çevik bir organizasyonla mümkün olacağını anlattı. GürcanKarakaş TOGG’un, Turkcell’in başta insan kaynağı ve teknoloji olmak üzerehemen her alandaki birikiminden yararlandığını da özellikle vurguladı.

 

Türkiye’de her kesimden insanın adeta nefesinitutarak beklediği otomobil projesinde de planlara uygun olarak ilerlediklerini anlatan Karakaş, Turkcell çalışanlarından gelen konuya ilişkin sorularıda şöyle cevapladı:

 

Bu projeye sadece birotomobil projesi olarak bakmıyoruz. Başından beri hep “otomobilden daha fazlasını yapmak üzere yola çıktık” dedik çünkü projemizin hareketegeçireceği ekosistemin GSMH’ya katkısı 50 milyar avro, cari açığa olumlu katkısı 7 milyar avro ve istihdama katkısı ise doğrudan ve dolaylı olarak yaklaşık 20 bin kişi olacaktır. Ayrıca bu proje teknoloji, yani akıllıaraçlar ve buna bağlı ekosistemler üreten sayılı gelişmiş ülkeler arasına katılmamıza liderlik edebilecek bir teknoloji dönüşüm projesi olarak da stratejik bir öneme sahip”.

 

“Pazar potansiyelimiz, yetkinliğimiz var amadaha önemlisi çok kararlıyız”

Türkiye’nin Otomobili Girişimi’nin 3 temelfaktörden ötürü başarılı olacağına inandıklarını söyleyen TOGG CEO’suKarakaş, bu faktörleri şöyle sıraladı:

 

Pazar potansiyeli açısından baktığımızdaTürkiye’de 1000 kişiye düşen 144 adet otomobil sayısı, 624 adet olan Yunanistan, 380 adet olan Hırvatistan ya da 380 adet olan Doğu Avrupa ülkeleri ortalamalarının oldukça altındadır. Ama bu rakam aynı zamanda pazar potansiyelinin ne kadar büyük olduğunu da gösteriyor. Yetkinliğe geldiğimizde,nitelikli insan gücü, geleneksel otomotiv üretiminde 50 yılın üzerinde tecrübe önemli bir baz teşkil ediyor. Buradaki gücümüz ağırlıklı olarak dünyaya entegre olmuş tedarik sanayimizden geliyor. Özellikle dönüşüm ve değişim fırsatlarında da uzun soluklu kararlılık gerekmektedir ki, gerek devletimizin gerekortaklarımızın bu konudaki tavrı çok net. Hedefimiz kuracağımız ekosistem ile yeni teknolojilerin gelişmesine, iş modellerinin oluşturulmasına aktif ve önemli bir katkıda bulunmak ve aynı zamanda ülkemizin en önemli ihracat kalemini oluşturan otomotivin geleceğe hazırlanmasına yardımcı olmaktır.”

 

Turkcell çalışanları adına Gürcan Karakaş’akatılımından dolayı teşekkür ederek, günün anısına plaket takdim eden TurkcellGenel Müdürü Kaan Terzioğlu, Gürcan Karakaş’ın Türkiye’nin en önemliprojelerinden birinin liderliğini üstlendiğini ve bunu da layıkıyla yaptığını belirterek, görevinde başarılar diledi.

 

Turkcell’in deneyim havuzu C-Lounge

Turkcell Akademi C-Lounge oturumlarında, şirketiçi ve dışından örnek liderlerin başarı hikayeleri ve liderlik yolculukları aktarılıyor. Turkcell çalışanlarının farklı liderlik yolculuklarından, başarı hikayelerinden ilham alması ve iş hayatlarında bu farklı bakış açılarından faydalanması hedefleniyor.